Tervetuloa Rauman Frisbee ry:n kotisivuille!

Frisbeegolfin säännöistä tärkeimmät ovat hyvät tavat liikuttaessa ja pelatessa yleisellä puistoalueella. Muista aina varoa muita puistossa liikkuvia. Kerro lajista ja pyydä kohteliaasti siirtymään jos joku on väylällä. Älä kiroile ja roskaa, sillä annat mallia nuoremmille pelaajille. Muista pitää hauskaa!
Jos haluat tietoa frisbeestä tai sinulla on muuten vaan ehdotuksia lajin parantamiseksi Raumalla, laita meiliä tulemaan hallitus@raumanfrisbee.net.

Mestaruuskisat 26.9.

Tänään kisailtiin seuran mestaruuskisat. Kisat aloitettiin aamulla kiertämällä Uotilan 18-väylänen perus-layout, jota viikkokisoissakin pelataan. Aamulla paikalle ilmestyi 24 pelaajaa. Uotilan kierroksen jälkeen pidetiin ruokatauko ja tämän jälkeen jatkettiin Arolla. Arolle oli rakennettu 11-väyläinen haastava mestaruuskisa-layout, jota lähti selättämään 21 pelaajaa (muutama oli vissiin ruokatauolla syönyt niin vahvasti, että olivat väsähtäneet kotisohvalle ;D ). Arolla heitetiin kaksi kierrosta ja palkintosijojen tasatilanteet ratkaistiin sudarissa.

40 väylän ja 9 tunnin kisan jälkeen vuoden 2015 Rauman Frisbeen seuramestaruus oli kiistatta ratkaistu ja ylivoimaisen hallinnan jälkeen Turkka Ellilä sai kantaa pystin kotiinsa.

Kiitos kaikille osallistujille hienoista kisoista ja paljon onnea palkituille!

Tulokset:
1. Turkka Ellilä -12
2. Jani Ikonen -3 (voitto sudarissa)
2. Janne Alén -3
4. Erik Aalto 0 (voitto sudarissa)
4. Joonas Aalto 0
6. Marko Timonen 8
7. Otto Granbom 9
8. Jussi Pajuniemi 12
9. Lauri Aalto 14
9. Jaakko Lehti 14
9. Henri Alén 14
12. Eetu Arponen 15
13. Jarno Kovanen 16
14. Riku Aaltonen 17
15. Joonas Österman 20
16. Juho Mäkitalo 27
17. Mika Leino 30
18. Ari Lehtinen 36
19. Tomi Vuori 40
19. Akseli Isotalus 40
21. Aleksi Männistö 49


Viisi parasta palkittiin Intersport Rauman lahjakorteilla. Lisäksi palkittiin tasoitettujen sarjojen kolme parasta.

Tasoitettu sarja (Avoin):
1. Turkka Ellilä (PDGA-lisenssi ja seuran jäsenyys kaudelle 2016 sekä 10-kortti viikkokisoihin)
2. Jani Ikonen (seuran jäsenyys kaudelle 2016 ja 10-kortti viikkokisoihin)
3. Janne Alén (seuran jäsenyys kaudelle 2016)

Tasoitettu sarja (J19):
1. Joonas Aalto (PDGA-lisenssi ja seuran jäsenyys kaudelle 2016 sekä 10-kortti viikkokisoihin)
2. Erik Aalto (seuran jäsenyys kaudelle 2016 ja 10-kortti viikkokisoihin)
3. Eetu Arponen (seuran jäsenyys kaudelle 2016)

Kiitos hallituksen puolesta kuluneesta kaudesta kaikille toimintaan osallistuneille. Yritämme vielä tämänkin syksyn aikana järjestää jotain toimintaa, josta ilmoitamme erikseen täällä ja seuran facebook-sivuilla, mutta joka viikko ei viikkokisoja tulla enää järjestämään. Ensi kaudella taas jatketaan uudella tarmolla ja yritetään kehittää seuraa edelleen entistä paremmaksi ja suuremmaksi.Ei kommentteja:

Lähetä kommentti